GPFO10-19
Package size:
100 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
GPFO10-19
General purpose Fuel Oil hose 19x24 10 BAR
Specifikationer
Dimensioner och frakt
Area of use
Bend radius
120 mm
Brand Name
Danfoss
Cover
NBR/PVC
Diameter inner
19 mm
Diameter outer
27 mm
Electrically conductive
R < 10^6 Ohm
Length
50 m
Pressure burst min.
30 bar
Pressure max.
10 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Standard ISO
ISO 1307
Temperature max.
+95 °C
Temperature min.
-35 °C