Coupling 1.1/4, M45x2 fem. 35L 20G-35FDLORX90 Gates MegaCrim
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G2035RO45B90
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Plug M45x2,0. REPLACED BY PLUG17M.
Partnumber: PLUG17M
A
151,4 mm
Angle
90 °
B
92,4 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1.1/4"
DN
32 mm
Diameter pipe
35 mm
E
80 mm
H
50 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1.1/4 "
Material
Steel
Model code
20G-35FDLORX90
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
205 - 225 Nm
Working Pressure
16 MPa