Coupling 1 , M42x2 fem. 30S 90 16G-30FDHORX90 Gates MegaCrim
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Partnumber:
G1630RO42B90
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
Plug M42x2,0. REPLACED BY PLUG16M.
Partnumber: PLUG16M
A
119,2 mm
Angle
90 °
B
74,3 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter pipe
30 mm
E
76 mm
H
50 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1 "
Model code
16G-30FDHORX90
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
200 - 220 Nm