Coupling 1 , M36x2 fem. 25S 16G-25FDHORX Gates MegaCrimp
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
…
Read more
Partnumber:
G1625RO36B
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
18 variants
Chosen variant:
G1625RO36B
Accessories (1)
Male protection plug, M36x2, M36x1.5
Partnumber:
PLUG15M
Specifications
Dimensions and shipping
A
102,5 mm
Angle
0 °
B
45,7 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter pipe
25 mm
H
46 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1 "
Material
Steel
Model code
10G-25FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
125 - 135 Nm