Coupling 3/4,1.1.16-12 JIC. fe 12G-12FJX Gates MegaCrimp
Connection: Female JIC 37° flare swivel.
…
Read more
Partnumber:
G1212NJ
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
21 variants
Chosen variant:
G1212NJ
Accessories (1)
Plug M26x1,5. REPLACED BY PLUG06M.
Partnumber:
PLUG06M
A
80 mm
Angle
0 °
B
29 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
DN
20 mm
H1
32 mm
H2
30 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/4 "
Material
Steel
Model code
12G-12FJX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
96 - 106 Nm
Gross weight
0,28 Kg
Net weight
0,28 Kg
Country of origin
CZE
Measure sketch
Product datasheet
AI18LR3/4X/7
Adaptor 12mm AISI316
Adaptor 12mm AISI316