FXRSW12SR38DK
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
2 variants
Chosen variant:
FXRSW12SR38DK
Banjo - ø12S x 3/8" BSP
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
90 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
12 mm
Material
Steel
Model code
FI-RSW-12SR-DK-B-W3
Pressure max.
500 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Safety factor
2.5
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C