FXGE30SR34
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
16 variants
Chosen variant:
FXGE30SR34
Stud fitting - ø30S x 3/4" BSP
Accessories (4)
Cutting ring - ø30S
Partnumber:
FIDS30S
Nut - ø30S - M42x2
Partnumber:
FIM30S
Double cutting ring WDDS - ø30S - packing
FIWDDS30S
M30S nut ø30 M42x2
M30S
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
30 mm
Diameter pipe
30 mm
Dimension i
16 mm
L
53 mm
L1
68 mm
L2
23,5 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-30SR3/4-W3
Pressure max.
200 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
46 mm
S2
50 mm
Safety factor
4
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 3/4 BSP
Torque tightening
350 Nm
d2
16 mm
i
16 mm
Package size
Barcode
Gross weight
Kg
Net weight
0,311 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Indskruning - ø30S x 3/4" BSP
Product datasheet
Frequently bought together with
Clamp 3/4 PI
Clamp 3/4 PI
0 Set
Min. order quantity is:
1 Set
Clamp 3/4" = 26.9 mm
Clamp 3/4" = 26.9 mm
5.26.9
0 Set
1 Set
U-bolt 27 mm medium series M0 1.4404 3/4 with 2 nuts and 2