FXGE20SR1
Pakke str.:
0 pcs
Min. bestillingsenhed er:
1 pcs
SE ANDRE VARIANTER
16 varianter
Valgt variant:
FXGE20SR1
Stud fitting - ø20S x 1" BSP
Accessories (3)
Nut - ø20S - M30x2
Partnumber:
FIM20S
Double cutting ring WDDS - ø20S - packing
Partnumber:
FIWDDS20S
M20S nut ø20 M30x2
M20S
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
20 mm
Diameter pipe
20 mm
Dimension i
18 mm
L
51 mm
L1
62 mm
L2
22,5 mm
Material
Steel
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
41 mm
S2
36 mm
Safety factor
4
Series
S
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1 BSP
Torque tightening
700 Nm
d2
16 mm
i
18 mm
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Indskruning - ø20S x 1" BSP