FXGA10LR12
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
42 variants
Chosen variant:
FXGA10LR12
Stud fitting female - ø10L x 1/2" BSP female
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
10 mm
L
37 mm
L1
45 mm
L2
30 mm
L3
20 mm
Material
Steel
Model code
XAI10LR12ZN
Pressure max.
315 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
27 mm
S2
19 mm
Safety factor
2.5
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1/2 BSP
Thread inner
G 1/2 BSP
Thread outer metric
M16x1,5
d1
10 mm
d2
8 mm