FISNV12L08L
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
21 variants
Chosen variant:
FISNV12L08L
Straight fitting ø12L/8L with O-ring
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D3
5 mm
D4
5 mm
Diameter pipe
12 - 8 mm
L1
36 mm
L2
38,3 mm
Material
Steel
Model code
FI-SNV-12/08L-V-W3-DKO
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
22 mm
S2
17 mm
Safety factor
4
Sealing material
FKM/FPM (Viton®)
Series
L
Series 1
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+200 °C
Temperature min.
-25 °C
d1
12 mm
d2
8 mm