GPFO20-05
Package size:
0 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
7 variants
Chosen variant:
GPFO20-05
General purpose Fuel Oil hose 5/12 WP 20 BAR
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Bend radius
25 mm
Brand Name
Danfoss
Cover
NBR/PVC
Diameter inner
5 mm
Diameter outer
12 mm
Electrically conductive
R < 10^6 Ohm
Length
100 m
Pressure burst min.
60 bar
Pressure max.
20 bar
Reinforcement
Syntetisk fiber
Standard ISO
ISO 1307
Temperature max.
+95 °C
Temperature min.
-35 °C