FXRVZ12SR38WD
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
10 variants
Chosen variant:
FXRVZ12SR38WD
Kontraventil (->) - ø12S x 3/8" BSP - 1 bar - WD pakning
Accessories (3)
Dobbelt skærering - ø12L
Partnumber:
FIDS12LS
Dobbelt skærering WDDS - ø12L/S - pakning
Partnumber:
FIWDDS12LS
Omløber - ø12S - M20x1.5
M12S
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
12 mm
Material
Stål
Model code
FI-RVZ-12SR-WD-B-W3-1
Pressure max.
400 bar
Pressure opening
1 bar
Safety factor
2.5
Series
S
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 3/8 BSP
Package size
Barcode
Gross weight
0,106 Kg
Net weight
0,106 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information