AI28LR1X
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
42 variants
Chosen variant:
AI28LR1X
Stud fitting female - ø28L x 1" BSP female
Accessories (1)
Nut - ø28L - M36x2
Partnumber:
M28L
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Gates Tube Fittings GmbH
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
28 mm
Material
Steel
Model code
XAI28LR1ZN
Pressure max.
160 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Safety factor
2.5
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread inner
G 1 BSP
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
0,21 Kg
Net weight
0,21 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information