HPS250-1506
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
12 variants
Chosen variant:
HPS250-1506
Tvättslang Högtryck 3/8'', 250bar med koppling böjskydd, 15m
Specifications
Dimensions and shipping
Bend radius
90 mm
Brand Name
I.M.M Hydraulics
Color
Blue
Diameter inner
9.5 mm
Diameter outer
15.6 mm
Hose size
3/8 "
Hose type
1SC
Length
15 m
Pressure burst min.
1000 bar
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Standard EN
EN 857 1SC
Standard ISO
ISO 7751
Temperature intermittent max.
+155 °C
Temperature max.
+135 °C
Temperature min.
-40 °C
Package size
Barcode
303588
Gross weight
0,248 Kg
Net weight
0,248 Kg
Country of origin
Product information
Product datasheet
Others has been looking for
5/16" High-pressure cleaner hose - 250 bar - 1SC - 155°