HPS250-06-40M
Package size:
40 rl
Min. order quantity is:
1 rl
SEE OTHER VARIANTS
12 variants
Chosen variant:
HPS250-06-40M
Tvättslang Högtryck 3/8'', 250bar, 1SC, +155C, Blå, 40m
Specifications
Dimensions and shipping
Bend radius
90 mm
Brand Name
I.M.M Hydraulics
Color
Blue
Diameter inner
9.5 mm
Diameter outer
15.6 mm
Hose size
3/8 "
Hose type
1SC
Length
40 m
Model code
THB201K-06
Pressure burst min.
1000 bar
Pressure max.
250 bar
ISO 7751
Temperature intermittent max.
+155 °C
Temperature max.
+135 °C
Temperature min.
-40 °C
Package size
40 rl
Barcode
357650
Gross weight
0,35 Kg
Net weight
0,35 Kg
Country of origin
ita
Product information
TVÄTTSLANG IMM HPS250 3/8 Tvättslang 3/8, 40m längd
Product datasheet
Others has been looking for
3/8" Clean Master hose BLUE - 150 gr 6PW6000B - 420 bar
Partnumber:
2PW06B
100 m
Min. order quantity is:
100 m
3/8" High-pressure cleaner hose - 400 bar - 2SC - 155° - 100