HPS250-06-20M
Package size:
1 rl
Min. order quantity is:
1 rl
SEE OTHER VARIANTS
12 variants
Chosen variant:
HPS250-06-20M
TVÄTTSLANG IMM HPS250 3/8 Tvättslang 3/8, 20m längd
Specifications
Dimensions and shipping
Bend radius
90 mm
Brand Name
I.M.M Hydraulics
Color
Blue
Diameter inner
9.5 mm
Diameter outer
15.6 mm
Hose size
3/8 "
Hose type
1SC
Length
20 m
Pressure burst min.
1000 bar
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Standard EN
EN 857 1SC
Standard ISO
ISO 7751
Temperature intermittent max.
+155 °C
Temperature max.
+135 °C
Temperature min.
-40 °C