4710-28-16-SY
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
17 variants
Chosen variant:
4710-28-16-SY
1" Insert - (28L) M36x2 male - AISI316
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Hydraspecma
Diameter pipe
28 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
Key size
41 mm
Material
Stainless steel
Material quality
1.4571 / AISI316Ti
Model code
Series
L
Temperature max.
+400 °C
Temperature min.
-60 °C
Package size
Barcode
225169
Gross weight
0,23 Kg
Net weight
0,23 Kg
Country of origin
ESP
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: MM male thread with 24° cone face (DIN2353).
Sealing: Metal against metal (cone).
Links
Product datasheet
Product datasheet
Others has been looking for
1" Insert - 1" BSP female - 90° - AISI316