XGE15LM26ED
SEE OTHER VARIANTS
44 variants
Chosen variant:
XGE15LM26ED
Adapter 15L, M26x1.5 ED
Accessories (2)
Spare parts (1)
Cutting ring - ø15L
Partnumber:
DPR15L
M15L nut ø15 M22x1,5
Partnumber:
M15L
WD seal R3/4 + M26x1,5 + M27x2
ED34
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
15 mm
Dimension i
16 mm
L
38 mm
L1
46 mm
L2
15 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-15LM26x1.5-WD-B-W3
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
32 mm
S2
27 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
L
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
M26x1,5
Thread outer metric
M26x1,5
Torque tightening
180 Nm
d1
15 mm
d2
18 mm
i
16 mm