06GS12FDHORX45
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
06GS12FDHORX45
3/8" Insert - (12S) M20x1.5 female - 45°
Specifications
Dimensions and shipping
A
86,7 mm
Angle
45 °
B
50,8 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/8"
Diameter pipe
12 mm
E
18,9 mm
H
24 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
3/8 "
Material
Steel
Model code
6GS-12FDHORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
48 - 52 Nm