1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar
…
Read more
Partnumber:
SPT208CH
Package size:
1 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
22 variants
Chosen variant:
SPT208CH
Alternatives (1)
1/2" Hydraulic hose SPT-208CH - 2SC WP 350 bar - 30M coil
Partnumber:
SPT208CH-RL30
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Diesel, Grease, Oil
Bend radius
80 mm
Brand Name
Hydraspecma
Cover
Synthetic rubber
Diameter inner
12.7 mm
Diameter outer
20.8 mm
Flameresistant
Yes
Hose size
1/2 "
Hose type
2SC
Order unit
Single hose
Pressure burst min.
1500 bar
Pressure max.
350 bar
REACH compliant
Yes
Reinforcement
2 layer high tensile steel wire braid
RoHs compliant
Standard EN
EN 857 2SC
Standard ISO
ISO 11237 2SC
Temperature intermittent max.
+135 °C
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-40 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Package size
Barcode
421655
Gross weight
0,28 Kg
Net weight
0,28 Kg
Country of origin
ITA
Intrastat code
Product information