08GS12FLH90M
Förpackningsstorlek:
1 st
Minsta beställningskvantitet:
1 st
SE ANDRA VARIANTER
25 varianter
Utvald variant:
08GS12FLH90M
1/2" Insert - 3/4" SAE6000 flange - 90°
Tilbehør (1)
SKYDDSHUV SAE6000-3/4
Artikelnummer:
SAE6-3/4
Specifikationer
Dimensioner och frakt
A
88 mm
B
50,5 mm
Bygghöjd
58 mm
D
1/2"
DN
12 mm
Diameter fläns
41.3 mm
E
58 mm
Fläns
3/4 "
Fläns SAE/DIN
6000 PSI
K
41,3 mm
Modell kod
8GS-12FLH90M
Märke namn
Gates
O-ring
24,99X3,53 mm
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Rostbeständighet
500 hours salt spray ASTM B-117
Slangdimension
1/2 "
Slangkopplingstyp
For separate ferrule
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Tillverkningsmaterial
Steel
Vinkel
90 °
Ytskiktbehandling
TuffCoat™
Åtdragning moment
70 - 77 Nm
Förpackningsstorlek
Streckkod
200045
Bruttovikt
0,46 Kg
Nettovikt
0,46 Kg
Ursprungsland
USA
Intrastat artikelkod
Produktinformation
Måttskiss
Connection: SAE flange.
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Köps ofta tillsammans med
Presshylsa GS 1/2'' 2W
Presshylsa GS 1/2'' 2W