08GS12FLH90M
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
25 variants
Chosen variant:
08GS12FLH90M
1/2" Insert - 3/4" SAE6000 flange - 90°
Tillbehör (1)
Cover 3/4 SAE6000 flange
Partnumber:
SAE6-3/4
Specifications
Dimensions and shipping
A
88 mm
Angle
90 °
B
50,5 mm
Brand Name
Gates
Build height
58 mm
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/2"
DN
12 mm
Diameter flange
41.3 mm
E
58 mm
Flange
3/4 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1/2 "
K
41,3 mm
Material
Steel
Model code
8GS-12FLH90M
O-ring
24,99X3,53 mm
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
70 - 77 Nm