FXGE28LR1
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
40 variants
Chosen variant:
FXGE28LR1
Stud fitting - ø28L x 1" BSP
Specifications
Dimensions and shipping
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
28 mm
Diameter pipe
28 mm
Dimension i
18 mm
Hexagon
41 mm
L
43 mm
L1
52 mm
L2
17,5 mm
Model code
XA28RLZN
Pressure max.
250 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
41 mm
S2
41 mm
Safety factor
4
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
G 1 BSP
Thread outer
G 1 BSP
Thread outer metric
M36x2
d2
23 mm
i
18 mm
Package size
Barcode
Gross weight
0,17 Kg
Net weight
0,17 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Stud fitting - ø28L x 1" BSP
Product datasheet
3D-file
Note: Opening 3D files requires a program that supports the file format
Others has been looking for
Indskruning - ø28L indv x 1" BSP - WD pakning
Partnumber:
FEGED28LR1WD
0 pcs
Indskruning - ø25S indv x 1" BSP - WD pakning
Partnumber:
FEGED25SR1WD
0 pcs
Indskruning - ø28L x 1" BSP
Indskruning - ø28L x 1" BSP
A28RLX
Indskruning - ø22L x 1" BSP - WD pakning
FXGE22LR1WD
Indskruning - ø22L indv x 1" BSP - WD pakning
FEGED22LR1WD
Indskruning - ø28L x 1" BSP - WD pakning
FXGE28LR1WD
Indskruning - ø42L x 1" BSP - WD pakning