FXGE28LN1
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
16 variants
Chosen variant:
FXGE28LN1
Indskruning - ø28L x 1" NPT
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
D1
28 mm
D2
21 mm
Diameter pipe
28 mm
Dimension i
25 mm
L
47 mm
L1
56 mm
L2
39,5 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-28L1N-W3
Pressure max.
160 bar
S1
41 mm
S2
41 mm
Series
L
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread T
1 NPT
Thread outer
1 NPT
i
25 mm
Package size
Barcode
Gross weight
Kg
Net weight
0,199 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Indskruning - ø28L x 1" NPT
Product datasheet
Frequently bought together with
U-bolt 35 mm medium series M0 1.4404 1" with 2 nuts and 2
Partnumber:
CM06/71
0 pcs
Min. order quantity is:
Clamp 1 PI
Clamp 1 PI
Partnumber:
4.25.4
0 Set
1 Set
Others has been looking for
Stud fitting - ø25S x 1" BSP - WD seal
FXGE25SR1WD
0 pcs
Stud fitting- ø42L x 1" BSP - AISI316
A42LR1X/71
Stud fitting - ø42L x 1" BSP - WD seal
FXGE42LR1WD
Stud fitting - ø18L x 1" BSP - WD seal
FXGE18LR1WD
Stud fitting - ø20S x 1" BSP
Stud fitting - ø20S x 1" BSP
FXGE20SR1
Stud fitting - ø28L x 1" BSP - WD seal
FXGE28LR1WD
Stud fitting- ø22L x 1" BSP - AISI316
A22LR1X/71
Stud fitting- ø28L x 1" BSP - AISI316
A28RLX/71
Stud fitting- ø38S x 1" BSP - AISI316
A38SR1X/71
Stud fitting- ø30S x 1" BSP - AISI316
A30SR1X/71
A38SR1WDX/71
Stud fitting- ø35L x 1" BSP - AISI316
A35LR1X/71
Stud fitting- ø35L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A35LR1WDX/71
Stud fitting- ø25S x 1" BSP - AISI316
A25RSX/71
Stud fitting- ø25S x 1" NPT - AISI316
A25SNPTX/71
Stud fitting- ø28L x 1" NPT - AISI316
A28LNPTX/71
Stud fitting- ø30S x 1" BSP - WD seal - AISI316
A30SR1WDX/71
Stud fitting- ø25S x 1" BSP - WD seal - AISI316
A25RSWDX/71
Stud fitting- ø22L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A22LR1WDX/71
Stud fitting- ø28L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A28RLWDX/71
Stud fitting- ø18L x 1" BSP - WD seal - AISI316
A18LR1WDX/71
Stud fitting - ø30S x 1" BSP
Stud fitting - ø30S x 1" BSP
FXGE30SR1
Stud fitting - ø42L x 1" BSP
Stud fitting - ø42L x 1" BSP
FXGE42LR1
Stud fitting - ø28L x 1" BSP
Stud fitting - ø28L x 1" BSP
A28RLX
Stud fitting - ø28L x 1" BSP
Stud fitting - ø28L x 1" BSP
FXGE28LR1
Stud fitting - ø22L x 1" BSP
Stud fitting - ø22L x 1" BSP