DFE102/6B18ES-W202-24VDC-CRZ Walvoil 6/2-way valve 1/2"
DFE102/6B18ES-W202-24VDC-CRZ Walvoil 6/2-way valve 1/2" Closed
…
Read more
Partnumber:
DFE102/6B18ES-W202-24VDC-CRZ
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
2 variants
Chosen variant:
DFE102/6B18ES-W202-24VDC-CRZ
Specifications
Dimensions and shipping
Activation
Solenoid
Brand Name
Walvoil
Contamination level max.
20/18/15 - ISO 4406
Current type
DC
Drainport
G 1/4 BSP
Flow rate nominal LMin
90 lpm
Model code
DFE102/6B18ES-W202-24VDC-CRZ
Number of ways/positions
6/2
Oil viscocity recommended
12 - 400 cSt
Pressure with drain max.
315 bar
Pressure without drain max.
200 bar
Protection class
IP 65
Temperature ambient max.
+50 °C
Temperature max.
+80 °C
Temperature min.
-20 °C
Temperature working fluid max.
+80 °C
Thread
G 1/2 BSP
Voltage
24 V
Package size
Barcode
471530
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
ita
Intrastat code
Product information
Technical data
Others has been looking for
6 way diverter valves electrical DFE 6/2