16GS30FDHORX
Package size:
25 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
14 variants
Chosen variant:
16GS30FDHORX
1" Insert - (30S) M42x2 female
Specifications
Dimensions and shipping
A
118 mm
Angle
0 °
B
61,6 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
DN
25 mm
Diameter pipe
30 mm
H
50 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
Material
Steel
Model code
16GS-30FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
200 - 220 Nm
Working Pressure
42 MPa