04G12FDHORX
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
18 variants
Chosen variant:
04G12FDHORX
Coupling 1/4, M20x1,5 fem. 12S 4G-12FDHORX Gates MegaCrimp
Specifications
Dimensions and shipping
A
52,5 mm
Angle
0 °
B
26,5 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/4"
DN
6 mm
Diameter pipe
12 mm
H
24 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/4 "
Material
Steel
Model code
4G-12FDHORX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
48 - 52 Nm