EGE12SMED
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
EGE12SMED
Adapter Rak 12S 18x1.5 ED, O-ringstätad
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D1
12 mm
Diameter pipe
12 mm
Dimension i
12 mm
L
34 mm
Material
Stål
Model code
VAD12MSWZN
Pressure max.
630 bar
REACH compliant
Ja
RoHs compliant
Ja
S
24 mm
S1
24 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
Zink-Nickel
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread inner metric
M20x1,5 MM
Thread outer metric
M18x1,5
d1
M20x1,5
d7
24 mm
i
12 mm