XGE30SMO
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
6 variants
Chosen variant:
XGE30SMO
Adapter 30S, M42x2 OR ISO6149 Port
Tilbehør (2)
D30S cutting ring ø30
Partnumber:
DPR30S
Omløber - ø30S - M42x2
Partnumber:
M30S
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
30 mm
Dimension i
19 mm
L
56 mm
L1
69 mm
L2
23,5 mm
Material
Steel
Model code
FI-GE-30SM-OR-B-W3
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
50 mm
S2
50 mm
Safety factor
4
Sealing material
NBR
Series
S
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
M42x2
Thread outer metric
M42x2
Torque tightening
330 Nm
d1
30 mm
d2
25 mm
i
19 mm