JGE-24-20ED-SY
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
31 variants
Chosen variant:
JGE-24-20ED-SY
Adapter Rak, Utv-JIC, Utv-G-ED, Syrafast
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Volz
D1
33 mm
Diameter pipe
35 - 38 mm
I2
20 mm
L1
66,5 mm
Material
Acid-resistant steel
Material quality
1.4571 / AISI316Ti
Model code
AGJ 1.7/8 - AGR 1.1/4 WD
Pressure max.
210 bar
S1
50 mm
Sealing material
FKM/FPM (Viton®)
Temperature max.
+200 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 1.1/4 BSP
Thread T1
1.7/8-12 UNF
Thread T2
G 1.1/4 BSP
Thread outer
1.7/8-12 JIC
Thread outer
d2
30 mm
Package size
Barcode
238500
Gross weight
1,235 Kg
Net weight
1,235 Kg
Country of origin
swe
Product information
Measure sketch
Adapter rak utv-JIC utv-G-ED
Data sheet
Links
Technical documentation link 1
Technical documentation link 1
Others has been looking for
Adapter JIC male x BSP male ED seal stainless
Partnumber:
JGE-08-08ED-SY
Min. order quantity is:
ADAPTER RAK UTV-JIC UTV-NPT
ADAPTER RAK UTV-JIC UTV-NPT
Partnumber:
JGEN-06-04-SY
JGE-04-04ED-SY
Adapter Rak, Utv-JIC, Utv-G-ED
Bulkhead weld adaptor 1-1/16-12 syrafast
JESV-12-SY
Bulkhead weld adaptor 1-5/16-12
JESV-16-SY
Bulkhead weld adaptor JIC 7/8-14
JESV-10-SY
Adapter rak inv-JIC inv-JIC
Adapter rak inv-JIC inv-JIC
JGZ-16-SY
Adaptor 7/16JIC female AISI316
Adaptor 7/16JIC female AISI316
JGZ-04-SY
Adapter JIC union nut x JIC union nut stainless steel
JGZ-16-SY
Adaptor 9/16JIC female AISI316
Adaptor 9/16JIC female AISI316
JGZ-06-SY
Adaptor 3/4 JIC female AISI316
Adaptor 3/4 JIC female AISI316
JGZ-08-SY
Adaptor 06mm AISI316
Adaptor 06mm AISI316
JG-04-SY
Adaptor 10mm AISI316
Adaptor 10mm AISI316
JG-06-SY
Adaptor 12mm AISI316
Adaptor 12mm AISI316