DFE110/12B18ES-W201-12VDC-CVN Walvoil 12 way valve 1/2
Electrically operated directional valve, spool-type from Walvoil.
…
Read more
Partnumber:
DFE110-12-B-12VDC
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
Accessories (1)
Spare parts (1)
Solenoid D19 24VDC f/DFE20/DFE110
Partnumber:
4SOL519124
Solenoid D19 12VDC f/DFE20/DFE110
4SOL519112
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Walvoil
Contamination level max.
20/18/15 - ISO 4406
Current type
DC
Drainport
G 1/4 BSP
Flow rate nominal LMin
90 lpm
Material
Cast iron
Model
DFE110
Model code
DFE110/12B18ES-W201-12VDC-CVN
Number of ways/positions
12/2
Plug type
DIN EN 175301-803 Form A
Pressure max.
315 bar
Pressure with drain max.
315 bar
Pressure without drain max.
200 bar
Temperature ambient max.
+50 °C
Temperature max.
+80 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 1/2 BSP
Voltage
12 V