24GSM24FLHCFM90-094
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
6 variants
Chosen variant:
24GSM24FLHCFM90-094
1.1/2" Coupling - 2" SAE6000 full flange - 90°
Specifikationer
Dimensioner och frakt
A
214 mm
Angle
90 °
B
119 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1.1/2"
DN
40 mm
Diameter flange
63.5 mm
E
94 mm
Flange
1.1/2 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
K
63,5 mm
Material
Steel
Model code
24GSM-24FLHCFM90-094
O-ring
47,22X3,53 mm
Pressure max.
420 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Shore
90
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
158 - 181 Nm