08G16FDHORX45
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
08G16FDHORX45
Coupling 1/2, M24x1,5 fem. 16S 8G-16FDHORX45 Gates MegaCrimp
Specifications
Dimensions and shipping
A
85,9 mm
Angle
45 °
B
48,4 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1/2"
DN
12 mm
Diameter pipe
16 mm
E
21,6 mm
H
30 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
1/2 "
Model code
8G-16FDHORX45
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
62 - 68 Nm