GS1616PH9160
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
22 variants
Chosen variant:
GS1616PH9160
1 insert - 1 SAE6000 flange - 90° 160mm drop
Specifikationer
Dimensioner och frakt
Angle
90 °
Brand Name
Gates
Build height
160 mm
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
1"
Diameter flange
47.6 mm
E
160 mm
Flange
1 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
1 "
K
47,6 mm
Material
Steel
Model code
16GS-16FLH90-160
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
130 - 143 Nm