OFGEM-10-18ED
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
47 variants
Chosen variant:
OFGEM-10-18ED
Adapter Rak, Utv-ORFS, Utv-M-ED
Specifications
Dimensions and shipping
A
39 mm
Angle
0 °
B
15.5 mm
Brand Name
FOR
CH
27 mm
Corrosion resistance
1400 hours salt spray DIN EN ISO 9227
D
12 mm
F
1-14 ORFS
F1
M18x1.5
Material
Steel
Pressure max.
420 bar
Sealing material
NBR
Standard ISO
ISO 9974
Surface treatment
Electro zinc plated
T
14-15-16 mm
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread outer
1-14 ORFS
Thread outer metric
M18x1,5
Package size
Barcode
290988
Gross weight
0,101 Kg
Net weight
0,101 Kg
Country of origin
ita
Product information
Measure sketch
\ufeff
ORFS straight external threaded basic connector
External thread metric
With ED seal NBR Shore-A 85 \u200b\u200b+5/0
ISO 9974 - for threaded ports
Operating temperature -20° to +120°
Product datasheet
3D-file
Note: Opening 3D files requires a program that supports the file format
Others has been looking for
ORFS welding Bush 10mm pipe
ORFS welding Bush 10mm pipe