16GS16FLH90-160
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
25 variants
Chosen variant:
16GS16FLH90-160
1 insert - 1 SAE6000 flange - 90° 160mm drop
Specifications
Dimensions and shipping
Byggehøjde
160 mm
D
1"
Diameter flange
47.6 mm
E
160 mm
Flange
1 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
K
47,6 mm
Korrosions resistens
500 hours salt spray ASTM B-117
Materiale
Steel
Model kode
16GS-16FLH90-160
Mærke navn
32,93X3,53 mm
Overfladebehandling
TuffCoat™
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Slangekoblingstype
For separate ferrule
Slangestørrelse
1 "
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Tilspændingsmoment
130 - 143 Nm