151H2002
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
13 variants
Chosen variant:
151H2002
OMEW 100 Orbitmotor HPS taper ø35 1:10 CW
Spare parts (1)
Seal kit OMEW
Partnumber:
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
White
Continuous power max.
12 kW
Continuous rotation max.
600 rpm
Displacement
99.8 cm3
Holes circle
147.6 mm
Intermittent Effect Max.
15 kW
Intermittent Rotation speed Max.
750 rpm
Intermittent Torque Max.
270 Nm
L
112 mm
L1
14 mm
Mounting flange
Wheel 82,5
Number of mounting holes
4
Oil viscocity recommended
20 - 75 cSt
Port position
Side
Pressure continous max.
200 bar
Pressure drop continuous max.
200 bar
Pressure intermittent max.
210 bar
Pressure peak max.
225 bar
Recess
82,55 mm
Rotation direction
Right (CW)
Sealing material
NBR
Shaft cone
1:10
Shaft diameter
35 mm
Shaft keyway
6,0 mm
Shaft type
Tapered
Thread inner
G 1/2 BSP
Torque continuous max.
250 Nm
Working ports
G 1/2 BSP
Package size
Barcode
333690
Gross weight
9,72 Kg
Net weight
9,72 Kg
Country of origin
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Product catalog
Others has been looking for
XLS 80 Ø25mm SAE-A HPS
XLS 80 Ø25mm SAE-A HPS
Partnumber:
OMS 80 HYDRAULIC MOTOR Series 3
151F0500
XL2 245 Ø32mm 4-hole 106.4
XL2 245 Ø32mm 4-hole 106.4
629AG00720A
Orbit motor OMP-X 125 - 25mm shaft - drainport
XLS 130 Ø25mm SAE-A HPS
XLS 130 Ø25mm SAE-A HPS
XLS 160 Ø25mm SAE-A HPS
XLS 160 Ø25mm SAE-A HPS