10GS21FPFL
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
3 variants
Chosen variant:
10GS21FPFL
5/8" Insert - ø21mm indv. - Poclain
Specifications
Dimensions and shipping
A
85 mm
Angle
0 °
B
34,7 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
Diameter flange
21 mm
Fits to
Poclain®
Flange
n.a. "
Flange SAE/DIN
Poclain
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
5/8 "
Material
Steel
Model code
10GS-21FPFL
Yes
Surface treatment
TuffCoat™
X
21 mm