HFR2S0800400400
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
75 variants
Chosen variant:
HFR2S0800400400
Double acting cylinder HFR2 Ø80/40x400
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Contarini Leopold
Diameter eye
30.25 mm
Diameter inner cylinder
80 mm
Diameter outer
92 mm
Diameter rod
40 mm
E
G 3/8 BSP
Eye width cylinder
90 mm
Model code
HFR2S0800400400
Mounting dimension
610 mm
Pressure max.
210 bar
Stroke
400 mm
Surface treatment
Uncoated
Top eye width
55 mm