XRHZ14SRED
Package size:
20 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
10 variants
Chosen variant:
XRHZ14SRED
Check valve (->) - ø14S x 1/2" BSP - 1 bar - WD seal
Accessories (3)
Cutting ring - ø14S
Partnumber:
DPR14S
Double cutting ring WDDS - ø14S - packing
Partnumber:
FIWDDS14S
Nut - ø14S - M22x1.5
M14S
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
14 mm
Material
Steel
Model code
FI-RVZ-14SR-WD-B-W3-1
Pressure max.
400 bar
Pressure opening
1 bar
Safety factor
2.5
Series
S
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 1/2 BSP
Package size
20 st
Barcode
414637
Gross weight
0,106 Kg
Net weight
0,106 Kg
Country of origin
deu
Product information