TSLK70889AL
Package size:
1 par
Min. order quantity is:
1 par
SEE OTHER VARIANTS
45 variants
Chosen variant:
TSLK70889AL
Heavy clamp ø88.9 - Alu - DIN 5 heavy
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Color
Grey (blank)
DIN size
1
Diameter pipe
88,9 mm
Group Stauff
7S
Material
Aluminium
Model code
7088.9-AL
Number of bolts
2
Standard DIN
DIN 3015 part 2
Temperature max.
+300 °C
Temperature min.
-100 °C
Torque tightening
120 Nm
Type
Profiled
Package size
Barcode
439227
Gross weight
0,66 Kg
Net weight
0,66 Kg
Country of origin
DEU
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Heavy series pipe clamp
Links
Product catalog
Product catalog
Others has been looking for
Heavy clamp ø70 - Green PP - DIN 4 Heavy
Partnumber:
TSLK6070PP
Rörklamma Komplett Gummi Insats Ø40mm DIN3015 Tunga Serien
Partnumber:
RI6040PPR
1 st
Steel bolt DIN931 - 8.8 FZB
Steel bolt DIN931 - 8.8 FZB
AS5S
50 st
Insexskruv M6x90, Lätta Serien, Rostfri
IS7-RO
1 st
Rörklamma Ø70mm, DIN3015-2 Tunga Serien, Aluminium