GPFO20-05
Package size:
100 m
Min. order quantity is:
1 m
SEE OTHER VARIANTS
9 variants
Chosen variant:
GPFO20-05
General purpose Fuel Oil hose 5/12 WP 20 BAR
Specifications
Dimensions and shipping
Area of use
Bend radius
25 mm
Brand Name
Danfoss
Cover
NBR/PVC
Diameter inner
5 mm
Diameter outer
12 mm
Electrically conductive
R < 10^6 Ohm
Length
100 m
Pressure burst min.
60 bar
Pressure max.
20 bar
Reinforcement
Synthetic fiber
Standard ISO
ISO 1307
Temperature max.
+95 °C
Temperature min.
-35 °C
Tube
NBR (Nitrile)
Package size
Barcode
483127
Gross weight
Kg
Net weight
Kg
Country of origin
tur
Intrastat code
Product information
Product datasheet
Others has been looking for
Fuelhose 10x19 ISO 7840-A1 E10/B10
Partnumber:
ISO7840-A1-10
Sug och Returslang 1'' R4 25/35
Partnumber:
602-16
40 m
Bränsleslangställ 2001-B 6 Rullarx 7,5m
1 st
Universalslang 2TE-1/2, WP 58bar
2TE-08
50 m
Bränsleslang 6.35/12.7
Bränsleslang 6.35/12.7
168 m
Suction and returnhose 1.1/4" - Type 602 WP 14 bar SAE100 R4
40 m
General Purpose Fuel Oil hose 25/34 WP20BAR
GPFO20-25
50 m
EN854 R6 slange 5/16** 28 bar Varmebestandig lavtryksslange
GTH-8
198 m
Bränsleslangställ 2001-A 6 rullar x 7,5 m
1 st
Bränsleslang 3/4
Bränsleslang 3/4
61 m
Transport/sugslang Transparent ID/YD=19/26
AMPU-19
60 m
Universalslang 2TE-1 WP 40bar
Universalslang 2TE-1 WP 40bar
2TE-16
1 m
Universalslang 2TE-5/16
Universalslang 2TE-5/16
2TE-05
1.1/2" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 38mm 10 bar
MMGMV-38
30 m
General Purpose Fuel/Oil hose 6x12 10BAR
MAC1-06
Universalslang 2TE-1/4
Universalslang 2TE-1/4
2TE-04
3/4" Hose Multi Master GMV MegaFlex ID 19mm 24 bar
MMGMV-19
30 m
3" Multi Master GMV MegaFlex ID 76mm 10 bar
MMGMV-76
SLANG 149-0105 1,0 M
SLANG 149-0105 1,0 M
R6-06-C
Suction and return hose 28x38
Suction and return hose 28x38
602-28X38
Bränsleslang Barricade 10/16mm, Bobin 7.62m
1 frp
Bränsleslang 90grader 45MM 45MM x 380MM
30 st
602-32 (diam. 51 x 63,5) (955258)
1/2 " Multi oil / fuel 20 bar
1/2 " Multi oil / fuel 20 bar
FUELD-13
EN854 R6 slange 3/8** 28 bar Varmebestandig lavtryksslange