EGE15LR38ED
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
26 variants
Chosen variant:
EGE15LR38ED
Adapter Rak 15L G3/8'' ED, O-ringstätad
Spare parts (1)
WD seal R3/8
Partnumber:
ED38
Specifications
Dimensions and shipping
Angle
0 °
Brand Name
Stauff
Corrosion resistance
1200 hours salt spray DIN EN ISO 9227
Diameter pipe
15 mm
Dimension i
12 mm
L1
31,5 mm
Material
Steel
Model code
VADKO15LR3/8WDZN
Pressure max.
400 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
S1
22 mm
S2
27 mm
Safety factor
4
Series
L
Surface treatment
Zinc-Nickel plated
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Thread T
G 3/8 BSP
Thread inner metric
M22x1,5 MM
Thread outer
G 3/8 BSP
Torque tightening
70 Nm
d1
15 mm
d2
9 mm
i
12 mm