32GSP32FL90-114
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
3 variants
Chosen variant:
32GSP32FL90-114
2" Insert - 2" SAE3000 flange - 90°
Accessories (2)
Partnumber:
32GSP1F-2
2" ferrule (Gates 4SP) - 32GSP1F-4
Partnumber:
32GSP1F-4
Specifications
Dimensions and shipping
A
222 mm
Angle
90 °
B
114 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
2"
DN
50 mm
Diameter flange
71.4 mm
E
114 mm
Flange
2 "
Flange SAE/DIN
3000 PSI
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
2 "
K
71,4 mm
Material
Steel
Model code
32GSP-32FL90-114
O-ring
56,75X3,53 mm
Pressure max.
210 bar
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Surface treatment
TuffCoat™
Package size
Barcode
232853
Gross weight
3,64 Kg
Net weight
3,64 Kg
Country of origin
USA
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connector Description: SAE flanged hose connector, used in conjunction with flange brackets.
Product datasheet
Others has been looking for
2" Insert - 2" BSP female
2" Insert - 2" BSP female