16GS16FLH90-100
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
25 variants
Chosen variant:
16GS16FLH90-100
1" Insert - 1" SAE6000 flange - 90° 100mm drop
Specifications
Dimensions and shipping
A
135 mm
B
78,2 mm
D
1"
DN
25 mm
Diameter flange
47.6 mm
E
100 mm
Flange
1 "
Flange SAE/DIN
6000 PSI
K
47,6 mm
Korrosions resistens
500 hours salt spray ASTM B-117
Materiale
Steel
Model kode
16GS-16FLH90-100
O-ring
32,93X3,53 mm
Overfladebehandling
TuffCoat™
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Slangekoblingstype
For separate ferrule
Slangestørrelse
1 "
Standard ISO
ISO 6162-2
Standard SAE
SAE J518 Code 62
Vinkel
90 °
Package size
Barcode
200467
Gross weight
0,63 Kg
Net weight
0,63 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: SAE flange.
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Others has been looking for
1" Insert - 1" SAE6000 flange
1" Insert - 1" SAE6000 flange