10GS18FDLORX90
Package size:
1 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
5 variants
Chosen variant:
10GS18FDLORX90
5/8" Insert - (18L) M26x1.5 female - 90°
Specifications
Dimensions and shipping
A
113,5 mm
Angle
90 °
B
63,2 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
DN
16 mm
Diameter pipe
18 mm
E
51,5 mm
H
32 mm
Hose coupling type
For separate ferrule
Hose size
5/8 "
Material
Steel
Model code
10GS-18FDLORX90
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
L
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
80 - 90 Nm
Package size
Barcode
424793
Gross weight
0,27 Kg
Net weight
0,27 Kg
Country of origin
CZE
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Connection: Female DIN O ring swivel. 24° cone.
Sealing: O-ring against metal.
Product datasheet
Others has been looking for
5/8" Insert - 7/8"-14 JIC female - 90°
Partnumber:
10GS10FJX90M
Min. order quantity is:
5/8" Insert - (20S) M30x2 female
Partnumber:
10GS20FDHORX
Presskoppling GS Rak, Ø5/8'', Inv-M24-DKO-16S
10GS16FDHORX
5/8" Insert - 3/4" SAE6000 flange
10GS12FLH
5/8" Insert - 1"-14 ORFS male - AISI316
4214-10-10-SY
5/8" Insert - 1"-14 ORFS female - 45° - AISI316
4244-10-10-SY
5/8" Insert - 1"-14 ORFS female - 90° - AISI316
5/8" Insert - (18L) M26x1.5 female
10GS18FDLORX
Standpipe metric 0° straight - stainless
Standpipe metric 90° elbow - stainless
5/8" Insert - ø20 pipe - 90° - AISI316
5/8" Insert - 1"-14 ORFS female - AISI316
4224-10-10-L-SY
5/8" Insert - ø18 pipe - AISI316
5/8" Insert - 3/4" BSPT male - AISI316
5/8" Insert - 3/4" BSP female - 90° - AISI316
5/8" Insert - 3/4" BSP female - AISI316
5/8" Insert - 1/2" BSP female - AISI316
5/8" Insert - 3/4" NPT male - AISI316
5/8" Insert - 1/2" NPT male - AISI316
5/8" Insert - 3/4" BSP female - 45° - AISI316
5/8" Insert - 3/4" SAE3000 flange - 90°
10GS12FL90M
5/8" Insert - 1/2" SAE6000 flange
10GS08FLH
10GS12FL
5/8" Insert - ø21mm indv. - Poclain