06G10FJX
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
20 variants
Chosen variant:
06G10FJX
Coupling 3/8, 7/8-14 JIC fem. 6G-10FJX Gates MegaCrimp
Specifikationer
Dimensioner og forsendelse
A
56,4 mm
Angle
0 °
B
27,6 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
500 hours salt spray ASTM B-117
D
3/8"
DN
10 mm
H1
27 mm
H2
18 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/8 "
Material
Steel
Model code
6G-10FJX
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Surface treatment
TuffCoat™
Torque tightening
69 - 76 Nm