06G10FDHORX90
Package size:
10 st
Min. order quantity is:
1 st
SEE OTHER VARIANTS
14 variants
Chosen variant:
06G10FDHORX90
Coupling 3/8, M18x1,5 fem. 10S 6G-10FDHORX90 Gates MegaCrimp
Specifications
Dimensions and shipping
A
60,1 mm
Angle
90 °
B
32,2 mm
Brand Name
Gates
Corrosion resistance
DN
10 mm
Diameter pipe
10 mm
E
36,5 mm
H
22 mm
Hose coupling type
With fixed ferrule
Hose size
3/8 "
Model code
6G-10FDHORX90
REACH compliant
Yes
RoHs compliant
Yes
Sealing material
NBR
Series
S
Surface treatment
TuffCoat™
Temperature max.
+100 °C
Temperature min.
-35 °C
Torque tightening
38 - 42 Nm