FXRVZ38SR112WD
Package size:
1 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
10 variants
Chosen variant:
FXRVZ38SR112WD
Check valve (->) - ø38S x 1.1/2" BSP - 1 bar - WD seal
Tilbehør (3)
Nut - ø38S - M52x2
Partnumber:
FIM38S
Double cutting ring WDDS - ø38S - packing
Partnumber:
FIWDDS38S
M38S nut ø38 M52x2
M38S
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
Stauff
Diameter pipe
38 mm
Material
Steel
Model code
FI-RVZ-38SR-WD-B-W3-1
Pressure max.
250 bar
Pressure opening
1 bar
Safety factor
2.5
Series
S
Temperature max.
+90 °C
Temperature min.
-20 °C
Thread
G 1.1/2 BSP
Package size
Barcode
Gross weight
Kg
Net weight
1,434 Kg
Country of origin
deu
Intrastat code
Product information
Links
Product catalog
Product catalog
Others has been looking for
1.1/2" Check valve 5.0 bar
1.1/2" Check valve 5.0 bar