09BP0808-35
Package size:
0 pcs
Min. order quantity is:
1 pcs
SEE OTHER VARIANTS
65 variants
Chosen variant:
09BP0808-35
Bushing 1/2 BSPx1/2 BSP 60 gr. L=35 mm.
Specifications
Dimensions and shipping
Brand Name
I.M.M Hydraulics
CH1
27 mm
F
G 1/2 BSP
F1
G 1/2 BSP
L
35 mm
L2
14 mm
Length
35 mm
Material
Steel
Model code
Pressure max.
315 bar
Surface treatment
Electro zinc plated
Temperature max.
+120 °C
Temperature min.
-40 °C
Thread inner
Thread outer
Ø tube
12 mm mm
Package size
0 pcs
Barcode
Gross weight
0,08 Kg
Net weight
0,08 Kg
Country of origin
ITA
Intrastat code
Product information
Measure sketch
Product datasheet
Others has been looking for
Bushing 1/2 BSPx1/4 BSP
Bushing 1/2 BSPx1/4 BSP
Partnumber:
09BP0804
Min. order quantity is:
1 pcs
Bushing 1 BSPx1/2 BSP
Bushing 1 BSPx1/2 BSP
Partnumber:
09BP1608
Bushing 1/2 BSPx1/2 BSP 60 gr.
Bushing 1/2 BSPx1/2 BSP 60 gr.
Bushing 1/2 BSP x 3/4 BSP
Bushing 1/2 BSP x 3/4 BSP
10BP0812
Reduction - 1" BSP x 1/2" BSP female
RI1-1/2
Reducing adaptor short 1/2 BSP male x 1/4 BSP female
09BPS0804
Bushing 1/2 BSPx1/2 BSP 60 gr. L=80 mm.